Ubezpieczenia ustawowe (pakiet socjalny dla osób zatrudnionych na umowę o pracę)

Niemiecki ustawowy system ubezpieczeń społecznych

Praca w Niemczech łączy się nierozerwalnie z niemieckim systemem ubezpieczeń społecznych. Państwowym systemem, który (w przeciwieństwie do systemów prywatnych) jest obowiązkowy, objęci są wszyscy legalnie pracujący w Niemczech. Oprócz nich w jego skład wchodzą też wszyscy studenci, żołnierze, emeryci i ich rodziny. Również ty, w zdecydowanej większości przypadków, pracując legalnie w Niemczech będziesz zmuszony uczestniczyć w państwowym systemie ubezpieczeń społecznych. Niemiecki system składa się z pięciu podstawowych części zwanych też filarami:

ubezpieczenie zdrowotne (Krankenversicherung)

ubezpieczenie wypadkowe (Unfallversicherung)

ubezpieczenie opiekuńcze (Pflegeversicherung)

ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung)

ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (Arbeitslosenversicherung)

Praktycznie wszystkie składowe (oprócz ubezpieczenia od wypadków przy pracy, które opłaca w całości pracodawca) składki są dzielone solidarnie, po połowie między pracownika i pracodawcę. W sumie składki stanowią około 40% twojej pensji, tak więc, niejako twoja połowa to 20%. Są one potrącane bezpośrednio od twojej wypłaty przez pracodawcę i odprowadzane do odpowiednich urzędów.

Jeżeli zarabiasz poniżej 400 Euro miesięcznie lub pracujesz mniej niż 2 miesiące (50 dni roboczych) rocznie, nie masz obowiązku odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne i podatków. Masz wtedy status geringfügig Beschäftigter Musisz jednak pozostać zarejestrowany, aby móc korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeżeli studiujesz w Niemczech, musisz posiadać ubezpieczenie zdrowotne, a jego dowód musi być przedłożony wraz z dokumentami dotyczącymi przyjęcia cię na niemiecką uczelnię wyższą. Ubezpieczenie od wypadków, tak jak w przypadku pracowników, opłaca za ciebie uczelnia.

Na mocy porozumień dotyczących międzynarodowych ubezpieczeń zdrowotnych, wiążących wszystkie kraje Unii Europejskiej, opłacanie ubezpieczeń socjalnych w jednym z krajów członkowskich zapewnia nam wszystkie profity z tego płynące, w każdym z krajów wchodzących w skład wspólnoty. Jeżeli pracujesz w Niemczech, masz prawo płacić składki w Polsce przez okres jednego roku. Musisz jednak wtedy posiadać przy sobie formularze E101 i E111.

Na swojej stronie internetowej, niemieckie Ministerstwo Zdrowia i Ubezpieczeń Społecznych udostępnia szczegółowe informacje na poruszone tu tematy. Są one dostępne w różnych językach, tak więc nie powinno być problemu z ich zrozumieniem.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.