Ubezpieczenie auta (Kfz- Versicherung)

Ubezpieczenie samochodowe w Niemczech (Autoversicherung, Kfz-Versicherung)

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie samochodu?

Generalna zasada przy kupnie ubezpieczenia brzmi: ubezpieczenie powinno posiadać możliwie najszerszy zakres przy jak najniższej składce. Polisa OC samochodu jest obowiązkowa, ale jeśli chcemy, aby ubezpieczenie samochodowe obejmowało nie tylko osoby trzecie, lecz także szkody w naszym samochodzie wtedy konieczna jest polisa autocasco (AC). Z uwagi na kradzieże samochodów warto wykupić ubezpieczenie samochodowe AC z rozszerzeniem o ryzyko kradzieży.


Rodzaje ubezpieczeń samochodowych

Jeśli chcesz zarejestrować samochód w Niemczech potrzebujesz ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (Kraftfahrzeugversicherung, w skrócie Kfz-Haftpflichtversicherung).

Kfz-Haftpflichtversicherung jest powszechnie obowiązkowe i gwarantuje Ci pokrycie szkód wyrządzonych Twoim pojazdem innym uczestnikom ruchu.

Dodatkowo do powszechnie obowiązkowego Kfz-Versicherung można dokupićKaskoversicherung (pol. ubezpieczenie autocasco, ubezpieczenie AC), które dodatkowo gwarantuje nam odszkodowanie w przypadku powstania szkód w naszym pojeździe.

Wyróżnia się Vollkaskoversicherung (pol. pełne ubezpieczenie AC) oraz Teilkaskoversicherung (pol. częściowe ubezpieczenie AC). W przypadku posiadania Teilkaskoverischerung jest, jak sama nazwa wskazuje, częściowym ubezpieczeniem autocasco, a więc nie wszystkie szkody w naszym pojeździe powstałe z naszej winy zostaną zrekompensowane.

Co obejmuje autocasco w Niemczech:

Teilkasko
Ubezpieczenie dobrowolne, polecane szczególnie dla samochodów nowych. Zabezpiecza od kradzieży pojazdu bądź jego części, włamań, zniszczeń spowodowanych burzą, gradem, czy powodzią. Ubezpieczenie nie obejmuje rzeczy nie uznanych za bezpośrednio związane z pojazdem (jak np. płyty, kasety, artykuły gospodarstwa domowego). Do wyposażenia pojazdu zaliczymy jednak siedzenia dziecięce, pokrowce, uchwyty na narty, radio samochodowe. Podstawą wyceny wartości szkód jest ich aktualna wartość w momencie zdarzenia.

Vollkasko
Podobnie jak Teilkasko, jest to ubezpieczenie dobrowolne. Obejmuje wszelkie szkody pojazdu, w tym również z własnej winy, czy z winy osób trzecich, gdy tej nie można udowodnić (np. sprawca uciekł z miejsca wypadku). Nowe samochody przez dwa lata wyceniane są na podstawie wartości cennikowej, a po tym okresie na podstawie ich wartości aktualnej. Ubezpieczenie nie obowiązuje, gdy pojazd jest znacząco uszkodzony lub kierowca był pod wpływem alkoholu. Uczestnik wypadku otrzyma mniejszą rekompensatę im większa była jego wina.
Składki za bezwypadkową jazdę są na tyle niższe, że po wypadku warto zadać sobie pytanie, czy odszkodowanie ma wypłacić ubezpieczenie, czy uregulować to z własnej kieszeni. Można kierować się regułą, że szkody powyżej 1000 Euro warto pokryć z ubezpieczenia.

Cena za ubezpieczenia pojazdu w Niemczech

Cena za ubezpieczenie auta w Niemczech zależna jest od różnych czynników. Należy wziąć pod uwagę, jak długo posiadamy już prawo jazdy oraz jak długą praktykę mamy w prowadzeniu auta. Ponieważ posiadanie prawa jazdy nie wskazuje automatycznie na praktykę w prowadzeniu samochodu, doświadczenie to musiałoby zostać udokumentowane poprzez przedłożenie dokumentów stwierdzających wcześniejsze zarejestrowanie oraz długość posiadania pojazdu na własne nazwisko. Istotną rolę odgrywają tu zniżki ubezpieczeniowe, które stanowią o bezwypadkowej jeździe (Schadenfreiheitsklasse). Ubezpieczenie jest tym droższe, im mniej doświadczenia w prowadzeniu samochodów możemy udokumentować oraz  im mniej mamy zniżek ubezpieczeniowych za bezszkodową jazdę.

Początkujący kierowcy muszą zapłacić automatycznie większą składkę ubezpieczeniową, gdyż ryzyko spowodowania przez nich wypadku jest większe niż u innych ubezpieczonych.

Oprócz zakresu świadczeń ubezpieczalni wysokość składki zależy od rodzaju samochodu. Na podstawie danych o częstotliwości wypadków i regionu, każdego roku sporządzona jest lista klasyfikująca każdy model samochodu. Lista ta stanowi póżniej podstawę do naliczania składek.

Im częściej dany model uczestniczył w wypadku, tym większa nań składka ubezpieczeniowa. Statystycznie do większej ilości wypadków dochodzi w dużych miastach niż w małych miasteczkach, miescinach i wsiach, dlatego tam składki ubezpieczeniowe także są wyższe.

Istotnymi informacjami dla Kaskoversicherung są ponadto aktualne dane na temat częstotliwości kradzieży oraz włamań do danego typu pojazdu. Wynika z tego, że większą składkę na Kaskoversicherung zapłacimy za samochody luksusowe, gdyż statystycznie są częściej okradane niż inne.

Jeżeli składki na ubezpieczenie nie zostaną zapłacone, ubezpieczalnia wysyła tylko jedno upomnienie do klienta. Po około 4 tygodniach wysyła automatycznie meldunek do KFZ-Zulassungstelle. Specjalna jednostka ściagania próbuje znaleźć pojazd u właściciela i zdrapuje urzędową naklejkę. Klientowi pozostaje jedynie nie ruszać auta i jak najszybciej zapłacić zaległości w ubiezpieczalni. Następnie klient może prosić o wysłanie elektronicznego potwierdzenia od KFZ-Zulassungstelle. Dopiero wtedy klient może zgłosić się z tablicami rejestracyjnymi w urzędzie komunikacyjnym aby dostać nową naklejkę. Klient musi zapłacić ok. 40 € za przymusowe wyrejestrowanie auta. Jeżeli klient będzie zwlekał, to z opłaty robi się kolegium w cenie 200-300 €.

Kategorien: Schlagwörter: , , , , ,

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.